Najčešća pitanja

Zašto je kiseonik toliko važan?

Svakodnevno prosečna odrasla osoba unese 2 kilograma hrane, 1 litru vode i skoro 550 litara kiseonika. 90% naše dnevne energije dolazi iz kiseonika, a ostalo od vode i hrane. Ljudski mozak je 2% od totalne težine i koristi 25% kiseonika koji udišemo. Potreban nam je kiseonik za kruženje energije od koje se sastoji život. Kada nemamo dovoljno kiseonika u našem telu dolazi do procesa koji mogu dovesti do bolesti, infekcija i razaranja tkiva.

Kako nam komore daju više kiseonika?

Kada smo unutar komore , pritisak je 1,2 do 1,5 atmosfera i viši je od normalnog vazdušnog pritiska , iako možda nećete osetiti da je to slučaj. Udisanje čistog kiseonika u komori omogućava nam 7 do 8 puta više kiseonika nego što ga unosimo disanjem u normalnim uslovima. Kiseonik koji udišete u komori razlaže se direktno i proporcionalno u sve tečnosti koje imamo u telu. Ovim postižemo regeneraciju organizma na ćelijskom nivou, a to rezultira time što se mnogo bolje osećamo.

Da li pred ulazak u komoru treba izvršiti neke pripreme?

Naročite pripreme pred tretman u oksibaričnoj komori, nisu potrebne. Dovoljno je ispoštovati svega nekoliko preporuka… Pre ulaska u komoru, izbeći težak ili obilan obrok, kao i diuretike i veće količine tečnosti. Za pušaće važi pravilo da nekoliko časova pre i nakon tretmana , ne zapale cigaretu. Damama se preporučuje da izbegnu šminku, i najlon čarape (kako bi se izbegao moguć efekat klaustrofobije), a za sve važi isto pravilo da se nakit, ključevi, satovi, i ostale lične stvari odlože pre ulaska u komoru. U komoru ulazite potpuno odeveni, uz  preporuku da to bude komotna, pamučna odeća, s tim što se pred ulazak u komoru izuje obuća. U komoru se može uneti mobilni telefon, tablet, knjiga, časopis…

Da li su hiperbarične komore dobre za decu?

Da, hiperbarične komore su pokazale odlične rezultate kod dece. Sve što važi u tom smislu za odrasle, jednako važi i za decu, uz napomenu da su efekti komore naročito vidljivi kod dece koja imaju pojačane aktivnosti, te manjak energije, slabiji imunitet, kod adolescenata problem sa aknama, itd…

Da li postoje neke kontraindikacije?

NIKAD ne koristiti komoru ako ste prehladjeni ili imate simptome gripa.

NIKAD ne koristite komoru ako imate upalu grla, nosa ili uha.

NIKAD ne koristite komoru ako ste u drugom stanju.

OKSIBARIČNU KOMORU NE MOGU KORISTITI I – osobe koje imaju visok krvni pritisak koji terapijski nije regulisan, osobe koje pate od klaustrofobije, osobe koje su u procesu hemioterapije (dva meseca nakon isteka hemioterapije smeju koristiti komoru), osobe sa psihološkim smetnjama, u prvom redu svi oblici šizofrenije…

Kako izgleda tretman?

Pri ulasku u oksibaričnu komoru, nakon zauzimanja udobnog položaja – sedećeg, poluležećeg, komora se hermetički zatvara. Istovremeno putem maske ili kanile, udiše se čist kiseonik, dok se komora puni ostalim gasovima koji se prirodno nalaze u vazduhu. Dolazi do postepenog penjanja pritiska unutar komore, te možete osetiti pritisak u ušima, slično osećaju pri letenju avionom ili penjanju na planinu. Kako bi izbegli neprijatan osećaj u ušima, možete zevati, gutati, imitirati žvakanje ili duvati nos. Osim pritiska u ušima ne bi trebalo da bude drugih nepredviđenih nelagodnosti. Nakon deset minuta, dolazi do izjednačavanja pritiska unutar komore, što je ujedno i znak da do pojačanog pritiska u predelu ušiju ne može više doći, te vas očekuje period od 60 minuta čistog uživanja…

Koje promene se primećuju nakon tretmana?

Neke od najčešćih promena u pogledu poboljšanja kvaliteta života, koje će primetiti gotovo svaki korisnik oksibaričnih komora su – kvalitetniji san, bolje raspoloženje i volje, eliminisanje napetosti i umora, te smanjen doživljaj stresa, povećanje energije i izdržljivosti, jača koncentracija i memorija …

Koliko dugo traje jedan tretman?

Tretman obično traje 70 minuta. Maksimalno trajanje tretmana na dnevnom nivou je 120 min.. Preporuka je da se kontinuirano primeni 10 tretmana, u trajanju od 70 min. i u periodu od deset dana.

Da li može doći do nuspojava?

Da, kao i pri vožnji avionom, penjanju na planinu ili ronjenju, postoji mogućnost pojave nekog od simptoma začepljenog uha poput – svraba u uhu, osećaja začepljenosti jednog ili oba uha, zujanje ili neprijatni odjek sopstvenog glasa pri govoru… Spomenute moguće nuspojave kratkotrajne su, te mogu nestati već pri izlasku iz komore, ili mogu potrajati nekoliko sati nakon tretmana, ređe i dan – dva…

Svaka ćelija u organizmu se hrani kiseonikom. Samim tim, unos kiseonika u organizam presudan je i za zdravlje, ali i za izgled celog tela. Tretmanima u hiperbaričnoj komori unosi se i do 95% kiseonika. Tretmani se rade u kontinuitetu, 10 zaredom, a jedan tretman traje 70 minuta.

Udahnite zdravlje u hiperbaričnoj komori!